صبح روز گذشته نشست خبری مدیران کل بیمه ای و درمانی سازمان تامین اجتماعی  استان خوزستان با حضور خبرنگاران در اهواز برگزار شد.

به گزارش صدای خوزستان این نشست محمود یارعلیزاده مدیران کل بیمه ای سازمان تامین اجتماعی خوزستان در تشریح ماهیت این سازمان  گفت: سازمان تامین اجتماعی یک سازمان درآمد هزینه ای است و دارای سه بخش درمانی بیمه ای و اقتصادی است که سهمی از اعتبارات دولتی مالیاتی و ارزی ندارد و  و منبع درآمد آن صرفا از حق بیمه ای است که از بیمه شدگان کسب می کند.

دکتر یارعلیزاده با اشاره به اینکه ۹۷ درصد منابع تامین اجتماعی در استان خوزستان از محل درامد حق بیمه ها تامن می شود؛ اظهار کرد: سازمان تامین اجتماعی گستره دو میلیون هشتصد هزار نفری با پوشش ۵۹ درصد است و برای انجام تعهدات خود به منابع حق بیمه نیاز دارد تا تعهدات خود را اجرا کند.

وی افزود: برخی از نهادهای دولتی نقش بازدارنده در تامین حق بیمه های ما دارند و انتظار دارند انعطاف بیشتری با کارگاه ها داشته باشیم . در برخی موارد مالکیت کارگاه هایی از شوی دولت به سازمان به عنوان حق بیمه پیشنهاد می شود که  معمولا دارای مشکل هستند و به نظر می رسد این واگذاری مالکیت با هدف حل مشکلات شرکت ها است. همچنین در مواردی دیگری همچون مشاغل سخت و زیان اور نیز بار مالی زیادی را به سازمان ما وارد می کند.

وی ادامه داد: سازمان تا کنون هیچگونه تاخیری در مستمری نداشته است چرا که اعتقاد داریم جامعه مستمری بگیر ما در خوزستان با جمعیتی حدود  ۱۶۵ هزار نفری، درآمد دیگری ندارند و معمولا فرزندان بیکار هم دارند.این مسأله تعهدات ما را در پرداخت به موقع تاکید می‌کند.

وی افزود: با وجود همه اینها، برقراری مستمری ماهیانه نزدیک به ۱۱۸۴ مورد انجام می شود که ضریب پشتیبانی ما را به به عنوان شاخصی مهم کاهش می دهد. بر اساس مبنای جهانی اگر کمتر از شش نفر پرداخت کننده و یک نفر دریافت کننده باشد می توان آن شرکت بیمه گر را به عنوان سازمان ورشکسته قلمداد کرد. به علت بازنشستگی پیش از موعد و عدم اشتغال کافی و علی رغم صنایع بسیار در استان ضریب پشتیبانی ۴.۸۸ است و در شهرستانهایی همچون مسجدسلیمان ۲،۷ و در شوشتر ۳ است. به این به آن مفهوم است که شغل جدید ایجاد نشده و افراد بسیاری در حال بازنشستگی هستند.

وی گفت: علی رغم همه مسایل و چالشهای، سازمان در بعد فرهنگی نیز فعال است. در همین زمینه اولین المپیاد ورزشی بانوان کارگر در آبادان برگزار شد و در برگزاری راهیان نور و نماز نیز، ما از سازمان های برتر کشور هستیم.

وی در خصوص قانون بخشودگی جرایم نیز گفت: در مورد قانون بخشودگی جرایم از خرداد تا ۲۶ شهریور مهلت ثبت تقاضا داشتیم که تعدادی از کارگاه ها مشمول شدند و سازمان مرکزی مجددا اصلاحیه ای اعلام کرده است  و بنا بر آن کارفرمایان از ۱۹ دی ماه تا ۱۸ فروردین مهلت دارند تقاضای بخشودگی خود را در ادرات شهرستان ها ثبت کنند تا ما بتوانیم حدود ۶۰۰ میلیارد تومان جریمه دیرکرد را از گردن کارفرمایان برداریم.

وی افزود: تقاضای من به عنوان نماینده سازمان و یک خوزستانی استفاده حداکثری کارفرمایان از این مهلت است تا رونق در کارگاه های تولیدی و خدماتی از قبل این بخشودگی حاصل و  موجب افزایش اشتغال و رقابت پذیری و بهبود فضای تولید خدمت و کالاها شود. امیدواریم با اطلاع رسانی لازم کارگاه های بیشتری از این مزایا مطلع و بهره مند شوند.

وی ادامه داد: این بخشودگی ارتباطی به مبلغ جریمه  ندارد و تمام جرایمی که تا هشتم دی ماه ۹۵ مشمول این بخشنامه هستند را شامل می شود. برخی از نهادهای دولتی همچون فرمانداری، جهاد کشاورزی و … باید به عنوان مراجع تایید کننده بحران ابراز شده از سوی کارگاه باشند.  ما کارگاهی داریم ۹۴ میلیارد تومان جریمه دارد. کارگاه ها می توانند از این فرصت استفاده کنند و جریمه های بخشیده شده را در راستای بهبود کسب و کار به کار بگیرند. این بخشودگی بر اساس یک جدول از ۵۰ تا ۱۰۰ درصد انجام می گیرد. اگر کارگاهی اصل بدهی را در دوازده قسط پرداخت کند ۱۰۰ درصد جریمه اش بخشوده می شود.

اگر دولت بدهی اش را بدهد، مطالبات دانشگاه ها را خواهیم داد

دکتر صادق جلیلی مدیر کل درمان سازمان تامین اجتماعی خوزستان نیز در این نشست گفت: خوزستان دومین استان از نظر تعداد مراکز درمانی با ۳۱ مرکز است . سه بیمارستان در اهواز ابادان و دزفول در حال ساخت داریم. ۴۸۵ تخت فعال بستری در استان  موجود است که با اضافه شدن این سه بیمارستان به ۸۰۰ تخت می رسند.

وی در تشریح بخشی از عملکرد مدیریت درمان سازمان تامین اجتماعی گفت: در ۹ ماه نخست  امسال بیش از ۴ میلیون ویزیت داشته ایم. خوشبختانه شیفت عصر درمانگاه به همراه ازمایشگاه در شادگان فعال شده است .  همچنین با مساعدت منطقه ازاد اروند دستگاه سی تی اسکن پیشرفته در ابادان نصب و در حال خدمتگزاری است.  همچنین برنامه  داریم تا تمام دستگاه های  رادیولوژی از انالوگ به دیجیتال تبدیل شوند تا تاثیرات کمتری بر  روی بیماران داشته باشد.

جلیلی گفت: تقریبا همه کمیسیونهای تخصصی پزشکی در مورد حوادث کار و بیماری ها در استان برگزار می شود و حتی از استان های همجوار نیز به استان ارجاع داده می شوند. طی سال جاری  ۸۱۰۰ پروند در این کمیسیون ها تشکیل و منجر به صدور رأی شده اند

وی در مورد روند ساخت بیمارستان های  نیمه تمام در استان گفت: بیمارستان امیرکبیر از لحاظ ساختمانی تکمیل شده است اما از انجا که طراحی ان در سال۸۳  بوده با استانداردهای وزارت بهداشت اختلاف دارد، ما در حال رفع مشکلات هستیم تا در نیمه اول سال اینده بیمارستان را افتتاح کنیم. بیمارستان ابادان نیز با بیش از ۶۰ درصد پیشرفت فیزیک در سال ۹۶ و بیمارستان دزفول نیز با حدود ۳۵ درصد پیشرفت فیزیکی در سال ۹۷ افتتاح می شود.

مدیریت درمان سازمان تامین اجتماعی خوزستان ادامه داد: تلاش ما برای هتلینگ بیمارستان امیر المومنین در حد یک هتل  سه ستاره  است تا در خدمت بیماران و خانواده ی انان باشیم. در دهه فجر بخش داخلی بیمارستان ماهشهر نیز افتتاح می‌شود و  با اضافه شدن ۲۲ تخت، این بیمارستان با مجموع ۷۳ تخت فعالیت خود را ادامه خواهد داد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد:  بیش از دوبرابر هزینه ها در درمان مستقیم، در درمان غیر مستقیم  هزینه کرده ایم  و با تمام بیمارستان های دانشگاهی تا پایان اردیبهشت و با بیمارستانهای خصوصی تا پایان فروردین و داروخانه ها نیز تا پایان مرداد ماه تسویه حساب شده است .

وی در مورد احتمال قطع خدمات دهی بیمارستان های دولتی به بیمه شدگان تامین اجتماعی گفت: ما از دولت طلبکار هستیم و اگر دولت بدهی ما را بدهد ما نیز مطالبات دانشگاه ها را به موقع خواهیم داد.دانشگاه علوم پزشکی  زیر مجموعه دولت هستند و نمی تواند جزیره ای تصمیم بگیرند و از  ارایه خدمات به بیماران ما سر باز بزنند. این یک مسأله ملی و کلی است و در حد کلان تصمیم گیری می شود . استان اصفهان نیز که ارایه خدمات به بیماران تامین اجتماعی را قطع کرد سریعا به روال قبل بازگشت و روند را اصلاح کرد.

جلیلی گفت: برای برپایی هر مرکز درمانی مجوز وزارت بهداشت از داریم اما با توجه به اینکه ۵۹ درصد جمعیت استان  تحت پوشش ما هستند نمی توانیم همه را به صورت مستقیم درمان کنیم.  سیاست تامین اجتماعی بیمارستان داری نیست.  برای مثال  استان فارس با جمعیت بیشتری از خوزستان فقط یک بیمارستان دارد.

وی درپایان با اشاره به برخی گلایه ها از محدودیت اقلام دارویی در نسخه پزشکان تامین اجتماعی گفت: به دلیل اینکه  بیماران نسخه خود را خودشان  قصد دارند خودشان بنویسند و خودشان دارو به از دکتر مطالب می کنند  ممکن است شکایتی در مورد نسخه ها و اقلام داروها است . در واقع ما دستور العملی در محدودیت تعداد اقلام دارویی نداریم.

Share This:

نظر شما!!