به گزارش صدای خوزستان –اسماعیل ارزانی بیرگانی سه شنبه در نشست خبری به مناسبت آغاز دهه فجر، لیست منتشر شده از استخدام های بی ضابطه در شهرداری اهواز را ‘لیست سیاه’ توصیف کرد و افزود: هیچ کار غیرقانونی را نمی پذیریم و این لیست از سوی دستگاه های نظارتی ذیربط اعم از سازمان بازرسی و اداره اطلاعات در حال بررسی است و از فرمانداری اهواز نیز در این باره نظرخواهی شده است.
وی اضافه کرد: شورای شهر اهواز موظف به نظارت بر امور شهرداری است و فرمانداری نیز نظارت عالیه را بر عهده دارد.
بر اساس این گزارش، اخیرا لیست ۳۰۰ نفره از استخدام های فامیلی اعضای شورای شهر در شهرداری اهواز منتشر شده که در ۲۰ روز اخیر واکنش های بسیاری را در پی داشته است.
ارزانی بیرگانی درباره رد تعداد زیادی از مصوبات شورای شهر اهواز نیز اظهار کرد: شورای شهر اهواز در نقش کمیته امداد ظاهر می شود و حدود یک سوم از مصوبات این شورا، مربوط به کمک های نقدی به افراد مختلف است به طوری که تا ۳۰۰ میلیون ریال کمک به یک شخص نیز در این شورا تصویب شده است.
وی با انتقاد از کمک های مالی شورای شهر به افراد، ادامه داد: نهادهای خدماتی مانند بهزیستی و کمیته امداد به امور افراد نیازمند رسیدگی می کنند و شورای شهر در این زمینه وظیفه ای ندارد.
ارزانی بیرگانی تاکید کرد: مصوبات شورای شهر اهواز در کمیته تطبیق مصوبات با قانون بررسی شده، و هر کدام که خلاف قانون باشد رد می شود که در این صورت نیز شورا می تواند با رای اصراری و طرح در شورای حل اختلاف برخی از مصوباتی که مدنظر دارد، را پیگیری کند.
وی افزود: هیچکدام از مصوباتی که از سوی فرمانداری اهواز رد شده تا کنون در شورای حل اختلاف مطرح نشده است.
ارزانی بیرگانی همه شهروندان را در مقابل رایی که به اعضای شورای شهر می دهند مسئول دانست و گفت: اگر همه ما به افراد شایسته در انتخابات شورای شهر رای بدهیم، شاهد انتخاب نمایندگان متخصص خواهیم بود.

*بلاتکلیفی فرمانداری اهواز
فرماندار اهواز همچنین درباره انتقادها و شایعه برکناری خود، گفت: ماموریت من در اهواز عملا تمام شده است اما هنوز ادامه کار و یا جابجایی من تعیین تکلیف نشده است.
ارزانی بیرگانی درباره تمایل خود به ادامه کار در اهواز نیز اظهار کرد: افراد در هر پست که فرصت کارکردن و اختیارات کافی داشته باشند، حاضر به جابه جایی نخواهند بود.
وی درباره غیبت خود در زمان آماده باش سیل و طوفان اخیر در اهواز گفت: پیش از اعلام حالت بحران در مرخصی به سرمی بردم و در این زمان نیز معاون فرمانداری را به عنوان جانشین معرفی کرده بودم.
ارزانی بیرگانی با بیان اینکه طوفان گرد وخاک اخیر شوک عظیمی به مجموعه استان وارد کرده است افزود: این حادثه در حوزه وظایف مدیریت بحران استانداری بوده و ایراداتی به برخی عملکردها وارد است که در حال بررسی است و قطعا با بعضی از افراد نیز برخورد می شود.
وی اضافه کرد: باید برای هر حادثه ای آماده باشیم و همانطور که در شهرهای سردسیر همه دستگاه ها برای مقابله با برف و یخبندان آماده می شوند، ما نیز باید برای گرد و غبار آمادگی لازم را کسب کنیم.

*آغاز ۱۱۳ طرح در دهه فجر
فرماندار اهواز همچنین گفت: در دهه فجر امسال ۱۱۳ طرح با اعتبار چهار میلیارد و ۳۲۸ میلیون تومان در شهرستان اهواز به بهره برداری می رسد.
وی با اشاره به تشکیل ستاد دهه فجر در شهرستان اهواز اظهار کرد: این ستاد دارای ۱۷ کمیته شامل طرح و برنامه، ارتباطات و اطلاع رسانی، مساجد و تشکل های دینی، زنان و خانواده، دانشجویی، فرهنگیان و دانش آموزی، اصناف و بازاریان، کارآفرینی و بازارآفرینی، بسیج، همیاری و تشکل های مردمی، روستایی و عشایری، فرهنگی و هنری، فضاسازی و خدمات شهری، مراسمات، کودکان و نوجوانان است.
ارزانی بیرگانی با بیان اینکه طرح های شهرستان اهواز در روزهای ۱۸ و ۱۹ بهمن افتتاح می شوند اظهار کرد: بهره برداری از نخستین مجتمع بین راهی، ۲ پست برق، بخش ویژه بیماران سرطانی در بیمارستان گلستان اهواز، مرکز شماره ۳ پزشکی قانونی، آسفالت معابر برخی از روستاها، افتتاح مرکز شبانه روزی بهداشتی غیزانیه، تبدیل ۱۲ مدرسه کانکسی به کلاس های معمولی و گازرسانی به پنج روستا از طرح های ویژه دهه فجر امسال است.
وی گفت: طرح گازرسانی به روستاهای بخش غیزانیه به طول ۲۱۶ کیلومتر و طرح آبرسانی به روستاهای این بخش نیز در دهه فجر کلنگ زنی می شود که طرح آبرسانی قرار است ظرف سه ماه به بهره برداری برسد.

*سرانجام دستفروشان در اهواز
فرماندار اهواز اظهار کرد: محل جدید استقرار دستفروشان هسته مرکزی شهر اهواز تا شنبه آینده آماده سازی می شود و دستفروشان می توانند به این محل نقل مکان کنند.
وی با بیان اینکه این دستفروشان حدود ۱۰ ماه پیش از هسته مرکزی شهر جمع آوری شدند افزود: این تصمیم در پی ازدحام و نابسامانی مرکز شهر به ویژه خیابان نادری، و اعتراض برخی شهروندان و نخبگان اتخاذ شد.
ارزانی بیرگانی اضافه کرد: در یک سوی این ماجرا تعدادی از همشهری ها قرار داشتند که بیکار و به دنبال رزق حلال به دستفروشی روآورده بودند و از سوی دیگر تعدادی از کسبه که همه عوارض قانونی خود را پرداخته و حق داشتند که فضای کسب و کار مناسب را داشته باشند.
وی گفت: پیش از این پارک ربیع به عنوان محل استقرار این دستفروشان در نظر گرفته شده بود که بنا به دلایلی مورد موافقت آنها قرار نگرفت، بنابراین چند گزینه دیگر را بررسی کردیم و در نهایت محلی در جاده ساحلی شرقی (با رضایت دستفروشان) برای این منظور درنظر گرفته شد که قرار است تا روز شنبه شهرداری آماده سازی آن را انجام دهد و دستفروشان مستقر شوند.
ارزانی بیرگانی ادامه داد: این محل ظرفیت استقرار حدود ۵۰۰ دستفروش را دارد و مابقی متقاضیان را می توانیم در پارک ربیع و پارک مالیات ساماندهی کنیم.
وی در ادامه گفت: با وجود پیگیری های بسیار، ۲ پارک بانوان شهر اهواز که پیش از این افتتاح شده بودند، هنوز تعطیل هستند.
ارزانی بیرگانی افزود: این پارک ها از معضلات شهر اهواز است که تلاش ها برای راه اندازی آنها تاکنون موفقیت آمیز نبوده است.
وی فعالیت پارکبان در برخی مناطق اهواز را غیرقانونی دانست و گفت: طرح پارکبان تاثیر خوبی بر ترافیک شهر دارد اما اجرای این طرح هنوز در شورای ترافیک استان مصوب نشده است و تعدادی از افراد بدون مستندات از مردم پول می گیرند.
ارزانی بیرگانی اضافه کرد: مالکیت خیابان ها در دست شهرداری اهواز است و این شهرداری باید جلوی فعالیت غیرقانونی پارکبان ها را بگیرد.
وی اظهار کرد: فرمانداری تا کنون برخی از این پارکبان های غیزمجاز را از سطح شهر جمع آوری کرده است.
وی با انتقاد از عملکرد برخی رسانه های استان گفت: در تمام دنیا رسانه ها آنقدر قدرت دارند که اطلاعات و اخبار به جای دولت و دادگاه در اختیار رسانه های قرار می گیرند اما در اهواز، برخی از رسانه ها به دلیل وابستگی اقتصادی و آگهی نمی توانند همه واقعیت ها را بنویسند.

*پای آلوده ها به دادگاه می رسد
رئیس شورای سلامت شهرستان اهواز همچنین با اشاره به مصوبات شورای سلامت شهرستان گفت: آلودگی هوا ناشی از سوزاندن مزارع نیشکر در این شورا مطرح شده و قرار است واحدهای آلاینده را به دادستان معرفی کنیم.
وی اظهار کرد: بیشترین آلودگی هوای اهواز ناشی از فعالیت تاسیسات نفتی است که اغلب آنها در بخش غیزانیه و ‘کریت کمپ’ قرار دارد.
ارزانی بیرگانی افزود: این مساله در شورای سلامت مطرح شده و شرکت نفت قرار است اصلاحاتی صورت گیرد که در نشست آتی شورای سلامت گزارشی ارائه دهند.
وی گفت: دفن غیراصولی و آتش زدن پسماند در سایت زباله اهواز نیز مورد اعتراض تعدادی از اهالی روستاهای بخش غیزانیه بوده که در سفر استاندار به این بخش مطرح شد و قرار است اداره کل حفاظت محیط زیست این مساله را پیگیری و اعلام نظر کند.
ارزانی بیرگانی همچنین اظهار کرد: ۱۳ هزار هکتار از اراضی کشاورزی اهواز زیرپوشش طرح ۵۵۰ هزار هکتاری کشاورزی رهبری قرار گرفته که در بخش مرکزی واقع است.
وی گفت: با توجه به حقابه محدود شهرستان اهواز، سهمیه ما در این طرح افزایش نیافته است، از جمله بخش غیزانیه به دلیل مشکل تامین آب نتوانست زیر پوشش این طرح قرار گیرد.

Share This:

نظر شما!!