به گزارش پایگاه خبری صدای خوزستان ، نشست امنیتی مونیج در حالی برگزار شد که مواضع و سخنان سران غرب نشانگر تقلای آنان برای حفظ ناتویی است که این روزها با چالشهای درونی و بیرونی بسیاری مواجه است و حتی برخی از احتمال فروپاشی آن می‌گویند.

ناتو که در سال ۱۹۴۵ با نام مقابله با شوروی ایجاد شد پس از فروپاشی این اتحادیه تلاش نمود تا به قدرتی جهانی مبدل شود و حتی جنگ افغانستان را در سال ۲۰۰۱ به راه انداخت. اما این یک جانبه‌گرایی چندان دوام نیاورد و ناتو این روزها احوال چندان خوشی ندارد چنانکه نشسست امنیتی مونیخ به محلی برای جلوگیری از فروپاشی آن مبدل شد. وزیر دفاع آمریکا در «کنفرانس امنیتی مونیخ» ضمن تاکید بر تعهد دونالد ترامپ به ناتو و بند پنجم اساسنامه آن، بار دیگر از اعضا خواست سهم خود را در تامین هزینه های سازمان بپردازند. با گذشت دو روز پس از هشدار وزیر دفاع آمریکا درباره «کاهش» تعهد واشنگتن در قبال ناتو، او در کنفرانس امنیتی مونیخ گفته که که دونالد ترامپ به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی کاملا متعهد است.

جیمز متیس» وزیر دفاع آمریکا از اعضای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) خواست سهم مالی خود در ائتلاف را بپردازند.وی که برای دیدار با همتایانش در ناتو به «بروکسل» سفر کرده بود، به اعضای سازمان هشدار داد که اگر تا پایان سال جاری میلادی تعهدات مالی خود را اجرایی نکنند، آمریکا هم «تعهد خود را کاهش» خواهد داد.این هشدار در حالی مطرح شد که «دونالد ترامپ» در کارزار انتخاباتی بارها ناتو را ائتلافی «تاریخ مصرف‌گذشته» توصیف و از برخی اعضا به دلیل عدم پرداخت هزینه‌های این سازمان انتقاد کرده بود. «اورسولا فون‌درلین» وزیر دفاع آلمان در سخنانی در جریان مراسم افتتاح کنفرانس امنیتی مونیخ گفت به سخنان «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در زمینه روسیه، شکنجه و مسلمانان واکنش نشان داد.

وی بدون اینکه اشاره مستقیمی داشته باشد گفت: «نمی‌توان بین هم‌پیمانان، آنهایی که ارزش‌ها و قوانین مشابهی دارند با آنهایی که متفاوند سیاستی یکسان را در پیش گرفت.ما باید راهی برای همزیستی مسالمت‌آمیز با روسیه بیایم به جای اینکه شرکای خود را مورد بررسی قرار دهیم.»در همین حال «فکری ایسیک» وزیر دفاع ترکیه در کنفرانس امنیتی مونیخ اعلام کرد که سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) یک سازمان منسوخ نیست و سازمانی است که می‌توان ماموریت‌های دیگری هم به آن داد.

در ادامه دشمن سازی برای بهانه‌جویی جهت حفظ ناتو، یکی از ژنرال‌های ارشد ناتو مدعی شد که روسیه پشت گزارش جعلی تجاوز سربازان آلمانی به یک دختر ۱۵ ساله در لیتوانی بوده است تا از این طریق حمایت از ائتلاف ناتو را تضعیف کند.«پتر پاول» که ریاست کمیته نظامی ناتو را برعهده دارد، ابراز امیدواری کرد که اولین تماس تلفنی در ظرف بیش از دو سال را با رؤسای نظامی روسیه در هفته‌های آتی برگزار کند و توضیح دهد که به چه دلیل ناتو معتقد است که بزرگترین ساختار نظامی این ائتلاف از زمان پایان جنگ سرد تاکنون، تهدیدی برای کرملین به حساب نمی‌آید.پاول که یک فرمانده نظامی اهل چک است، اعلام کرد که ادعاهایی مبنی بر اینکه سربازان آلمانی زبان که هفته گذشته به یک دختر ۱۵ ساله در یک شهر لیتوانی در نزدیکی پادگان نظامی آلمان تجاوز کرده‌اند، «حقیقت ندارد». از سوی دیگر دولت انگلیس درصدد آن است که حضور نظامی خود را در کشورهایی که با روسیه مرز مشترک دارند فعال‌تر کند. بوریس جانسون، وزیر خارجه و میشل فالون، وزیر دفاع انگلیس به عنوان طرحی جدید برای تبدیل انگلیس به یک “قدرت جهانی پویا، چابک و پیشرو” در آغاز کنفرانس امنیتی مونیخ از استراتژی حضور در “دفاع بین‌المللی مشترک” خبر دادند.این پروژه به معنای تعریف تعهد جهانی برای سازمان‌هایی همچون ناتو و سازمان ملل و تغییر در سیاستهای دفاعی و جهانی‌تر کردن آن است. از سوی دیگر موگرینی رئیس سیاست خارجه اتحادیه اروپا در نشست امنیتی مونیخ با تاکید بر لزوم تقویت اتحادیه اروپا اعلام کرد افزایش و تامین هزینه‌های دفاعی ناتو یک مسئولیت بر عهده همه اعضا است. ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو نیز بر این مساله تاکید کرد.

فدریکا موگرینی، رئیس سیاست خارجه اتحادیه اروپا در سخنرانی خود در نشست امنیتی مونیخ بر مساله تقویت اتحاد میان کشورهای اروپایی و گسترش و تقویت روابط با کشورهای جهان تمرکز کرد. وی گفت: ما در جهانی پر از چالش زندگی می‌کنیم. مردم ما با خطراتی چون تروریسم مواجه هستند لذا به روابط محکم اروپایی نیازمندیم. می‌توان در این باره به شرکای خود اعتماد و باید اتحاد اروپا را تقویت کنیم. کارهای زیادی برای انجام وجود دارد که یکی از آنها تقویت اتحاد برای حفاظت از ثبات، امنیت و صلح است. اتحاد ما باعث تقویت قدرت دفاعی ما می‌شود. امنیت و ثبات یکی از اولویت‌های ماست و باید بگویم رشد و شکوفایی در عرصه‌های مختلف از جمله اقتصادی و امنیتی منوط به ثبات است. همچنین صدر اعظم آلمان از دولت آمریکا خواست که به تعهداتش به ناتو پایبند باشد و در ادامه گفت: ناتو همانگونه که برای آمریکا مهم است، برای اعضای دیگر این سازمان نیز مهم است.آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان در کنفرانس خبری مشترک با جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا اعلام کرد: هیچ تردیدی درباره افزایش تعهدات اعضای ناتو وجود ندارد اما کمک‌های توسعه‌ای، انسان‌دوستانه و برای جلوگیری از بروز بحران نیز مهم هستند.وی ادامه داد: اعتقاد من این است که باید نسبت به ارزش ناتو برای همه ما هوشیار باشیم. ناتو یک سازمان بسیار مهم حتی برای آمریکا است.هم چنین ترودو اعلام کرد: راه‌های دیگری به غیر از افزایش بودجه نظامی برای کمک به تحقق اهداف ناتو وجود دارد.از سوی دیگر وزیر دفاع فرانسه طی اظهاراتی در جریان کنفرانس امنیتی مونیخ خواستار پاسخگویی سریع ناتو به استقرار احتمالی موشک‌های کروز جدید روسیه شد.وزیر دفاع فرانسه طی اظهاراتی در کنفرانس امنیتی مونیخ اعلام کرد: «سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) یک اتحاد هسته‌ای است و ما باید این را به خاطر داشته باشیم و این سازمان باید سریعا به استقرار احتمالی موشک‌های کروز جدید روسیه پاسخ دهد.»«ژان ایو لودریان» در اظهارنظر در خصوص گزارشات رسانه‌ها مبنی بر راه‌اندازی واحد عملیاتی ارتش روسیه مجهز به موشک‌های کروز زمین به زمین و تناقض آن با پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌بُرد (INF) گفت: «واکنش هر چه سریعتر به این تهدید بسیار مهم است چرا که در این صورت امکان آزمایش موشک‌های کروز با قابلیت حمل سلاح‌های هسته‌ای وجود دارد. بنابراین انطباق با این توافق و پاسخگویی به چنین اقداماتی ضروریست.»سه کشتی از ناوگان دائمی ناتو برای مین روبی در چارچوب سفر نیروی دریایی پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) شامگاه جمعه در بندر بار مونته نگرو پهلو گرفتند.

یک کشتی از کشور لهستان که فرماندهی کشتی‌های ناتو را در سفر به مونته نگرو بر عهده دارد همراه یک کشتی از اسپانیا و یک کشتی از آلمان در بندر مونته نگرو پهلو گرفته‌اند.بنا بر این گزارش، وزارت دفاع مونته نگرو با انتشار بیانیه‌ای هدف از پهلو گرفتن کشتی‌های پیمان آتلانتیک شمالی در آب‌های این کشور را تقویت امنیت دریایی، همکاری و مشارکت ناتو و مونته نگرو خبر داده است.همچنین در این بیانیه اعلام شده است که نیروهای ناتو تمرینات مشترکی را با نیروهای مونته نگرو انجام می‌دهند.’آلکساندر اوربانوویچ’ فرمانده ناوگان نیروی دریایی مونته نگرو که میزبان نیروی دریایی ناتو است، در جمع خبرنگاران در بندر بار مونته نگرو گفت که تمرینات مشترک نیروی دریایی این کشور و ناتو فرصتی برای تبادل دانش و همچنین گسترش همکاری، مهارت و توانایی‌های این دو نیرو است.وزیر خارجه روسیه در کنفرانس امنیتی مونیخ ضمن تاکید بر تلاش مسکو برای ایجاد روابط حسنه با همسایگانش، از گسترش ناتو انتقاد کرده است.

سرگئی لاوروف در این کنفرانس ابتدا از تلاشهای روسیه برای ایجاد روابط حسنه با اروپا که همسایگان این کشور هستند، سخن گفت.وزیر خارجه روسیه گفت که هدف از سیاست این کشور در قبال همسایگانش، روابط مبتنی بر حسن همجواری بوده است.لاوروف به موضوع اوکراین و تنشها در این کشور هم اشاره کرد و گفت که طرفهای درگیر در اوکراین باید بدانند که راه حل نظامی، راهکار حل آن نیست و همه باید طبق توافق مینسک به تعهداتشان عمل کنند.او گفت که هیچ جایگزینی برای مذاکره بین کی یف، دونستک و لوهانسک وجود ندارد و این موضع روسیه است.وزیر خارجه روسیه خواستار ایجا نظم «پسا غربی» در جهان شد و البته تاکید کرد که مسکو به دنبال روابط مبتنی بر عملگرایی در روابطش با آمریکا است.وی از گسترش ناتو در مناطق همجوار با روسیه به شدت انتقاد و تاکید کرده که گسترش ناتو در ۳۰ سال گذشته سبب افزایش تنش بی‌سابقه‌ای شده است.لاوروف بخش بزرگی از سخنانش را به بحران اوکراین و اتهاماتی که کشورهای غربی به روسیه می‌زنند، اختصاص داد.

 

Share This:

نظر شما!!