رئیس جهاد کشاورزی شهرستان شوش گفت: امسال ۶۱ هزار و ۷۰۰ هکتار از اراضی این شهرستان زیر کشت گندم رفت که پیش‌بینی می‌شود ۱۸۰ هزار تن گندم از این اراضی برداشت شود.

علیرضا ملک‌زاده در گفت وگو با خبرنگار صدای خوزستان  در شوش دانیالاظهار داشت: شوش در بخش کشاورزی از شهرهای خوزستان پیشرو بوده و به عنوان قطب کشاورزی استان خوزستان به شمار می‌آید.

وی گفت: کشاورزان شوش با تولید بیش از ۱۸۰ هزار تن محصول گندم رتبه‌های نخست تولید گندم در استان خوزستان را به این شهرستان اختصاص داده‌اند.

رئیس جهاد کشاورزی شهرستان شوش یادآور شد: عملیات برداشت از اوایل اردیبهشت ماه آغاز می شود و پایان آن بستگی به شرایط آب و هوایی دارد که پیش بینی می شود تا اوسط خردادماه ادامه داشته باشد.

وی بیان کرد: سطح اراضی کشت گندم ۶۱ هزار و ۷۰۰ هکتار است  که به دلیل گرمای زیاد، بارندگی‌های کم و ریزگردها خرید گندم در سال جاری بیش از ۱۸۰ هزار تن باشد که میانگین عملکرد محصول در هر هکتار حدود ۳ تن و ۱۰۰ کیلوگرم است.

ملک‌زاده تصریح کرد: در سال زراعی ۹۶-۹۵ بیش از ۶ هزار و ۵۰۰ تن بذر گواهی شده  بین کشاورزان توزیع شد و برای اولین بار حدود ۲۲ درصد کشاورزان این شهرستان از ارقام جدید که از نوع چمران و مهرگان است کشت کرده‌اند.

وی با بیان اینکه در سال زراعی ۹۶-۹۵ بیش از ۳ هزار و ۵۰۰ تن کود پتاس بین کشاورزان توزیع شد، ادامه داد: ۱۰ مرکز خرید در شهرستان شوش آمادگی خرید گندم از کشاورزان را دارند که هفت مرکز متعلق به تعاون روستایی است.

رئیس جهاد کشاورزی شوش اضافه کرد: مراکز خدمات دهخدا، سید عباس، غرب کرخه، شهید رجایی، حقیقت، اتحاد و دانیال متعلق به تعاون روستایی هستند و سه مرکز خرید دیگر متعلق به شرکت غله و خدمات بازرگانی، شامل: مرکز گلدشت چنانه، رحیم خانی و سیلوی مرکزی است.

ملک‌زاده با توجه به ناراضی بودن کشاورزان از قیمت خرید مصوب شده گندم، افزود: هزینه‌های تولید محصول کشاورزی بسیار بالا بوده، با توجه به اینکه قیمت خرید تضمینی توسط دولت پائین است چیزی نصیب کشاورزان نمی‌شود و این باعث بروز مشکلات اقتصادی و معیشتی برای کشاورزان می شود.

Share This:

نظر شما!!