نماینده خوزستان در مجلس خبرگان رهبری گفت: خوزستان نزدیک به ۶۰۰ هکتار کانون ریزگردها دارد اما دولت می‌خواهد با امر نهال کاری تنها ۳۰ هکتار این کانون‌ها را مهار کند و این یک کار انحرافی است.

به گزارش صدای خوزستان، آیت‌الله محسن حیدری در خطبه‌های نماز جمعه امروز اهواز ضمن تسلیت شهادت امام موسی کاظم (ع) اظهار داشت: دوم اردیبهشت ماه سالروز تاسیس سپاه پاسداران است که امام امت با وجود اینکه ۲ الی ۳ ماهی از پیروزی انقلاب اسلامی نگذشته بود این نهاد بسیار مهم و سرنوشت در پاسداری و نگهبانی از انقلاب اسلامی را تاسیس کرد و چون این شجره طیبه بر اساس تقوا، معرفت الهی، ولایت اولیاء الهی و ولایت فقیه بنیان گذاری شده در طول این ۳۸  سال بعد از پیروزی انقلاب همواره موردعنایت آقا امام زمان (عج) و مایه خیر و برکت برای ملت است.

وی افزود: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در کنار ارتش جمهوری اسلامی با بسیج کردن مردم حماسه دفاع دوران دفاع مقدس را پدید آورد و بعد از جنگ در تمامی صحنه‌ها به ویژه در زمینه سازندگی در کنار آمادگی رزمی و ابتکارات بسیار فراوان در زمینه صنایع نظامی مانند ساخت موشک، پهباد، هواپیمای جنگی و سایر ملزومات و وسایل جنگی دست به  یک سازندگی بسیار مهمی زد.

امام جمعه موقت اهواز ضمن تشکر از پاسداران انقلاب اسلامی به سالروز انقلاب فرهنگی در دانشگاه‌ها اشاره کرد و گفت: امام امت با ایجاد انقلاب فرهنگی مایه خیر و برکت برای جوانان  دانشجو، استادان دانشگاه در طول این ۳۸ سال شد البته نمی توانیم بگوییم که صد درصد دانشگاه ها مقید به انقلاب فرهنگی هستند اما تحولات بسیار زیادی  در زمینه فرهنگی در دانشگاه های کشور پدید آمد.

وی  با بیان اینکه چالش هایی در دانشگاه‌ها وجود دارد که باید مسئولان دانشگاه ها  تذکرات مقام معظم رهبری را  نصب العین خودشان قرار دهند، تصریح کرد: مقام معظم رهبری بارها  تذکر دادند که گاهی اوقات کارهایی در دانشگاه‌ها  انجام می‌شود که هیچ سنخیتی با ضرورت فرهنگی و کار فرهنگی ندارد مثل ترویج کنسرت و بردن دانشجوبان به اردوهای  مختلط و خلاصه  ترویج حرکات موزون، لهو و لعب که هیچ سنخیتی با دانشگاه و انقلاب فرهنگی برگزار می شود .

آیت‌الله حیدری عنوان ‌کرد: روز دوم اردیبهشت به نام روز زمین پاک است و پاک نگه داشتن زمین و حفاظت از محیط زیست یک امر بسیار مطلوبی است. بشریت در حال حاضر با چالش‌های جدی در زمینه آلودگی محیط زیست مواجه است  بنابراین این مسائل باید به طور مرتب مورد تذکر قرار بگیرد و مسئولان و متولیان برنامه‌هایی اجرایی برای نگهداری زمین پاک و سلامتی محیط زیست داشته باشند.

ملت ایران همیشه در برابر تهاجمات دشمن ایستاده است

وی با بیان اینکه ۵ اردیبهشت ماه سالروز شکست حمله نظامی آمریکا به ایران در  طبس بر اثر  طوفان  شن  یک معجزه و کرامت الهی بود، بیان کرد:  آمریکا از زمان زمین گیر شدن در طبس تا کنون هیچ قدرتی را پیدا نکرده است که مستقیما  بتواند به جمهوری اسلامی تجاوز کند و این برکات این معجزه الهی و تاریخی است. این  شعاری که امام امت داد که آمریکا هیچ غلطی  نمی‌تواند بکند و در حال  حاضر مقام معظم رهبری آن شعار را عملا  تکرار می ‌کند به حمدالله تحقق پیدا کرده است.

امام جمعه موقت اهواز گفت: حضرت آقا در  دیداری که با فرماندهان ارتش  داشتند اشاره ای به موقعیت جایگاه ارتش، نهراسیدن از قدرتهای مادی، مسئله انتخابات و موضوع اقتصاد مقاومتی داشتند که ایشان درباره ارتش فرمودند ارتش جمهوری اسلامی اسلامی  امروز  یک نیروی فکری و معنوی  و دارای انگیزه های پاک  و مقدس است که این یکی از آثار مهم اقدام امام در تعیین روز ارتش است که باید این ارزش ها قدردانسته و تقویت شود.

وی افزود: مقام معظم رهبری درباره نترسیدن در برابر تشرهای آمریکا فرمودند ترسیدن  و دلهره از تشر دشمن و تحت تاثیر اخم قدرتمندان قرار گرفتن ابتدای بدبختی است و اگر کسی هم می خواهد بترسد اشکالی ندارد  اما از ظرف ملت و به حساب مردم  نترسد زیرا ملت ایران ایستاده است.

آیت‌الله حیدری با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری پیرامون امر انتخابات عنوان کرد: دوازدهمین  دوره انتخابات ریاست جمهوری و همچنین پنجمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر و روستاها را در پیش داریم که حضرت آقا در این باره فرمودند باید انتخاباتی گسترده با شور، شوق، نشاط، سالم و همراه با امنیت برگزار شود.

وی افزود: چند محور در کلام  حضرت آقا  مورد تاکید قرار گرفته  که نخستین آن ها گسترده بودن است که این موضوع به معنای  انتخابات حداکثری بوده زیرا  نظام ما نظام جمهوری است و جمهوریت  نظام نمادش به همین  انتخابات حداکثری، گسترده و با شور است.

امام جمعه موقت اهواز با اشاره به دومین نکته مهم سخنان مقام معظم رهبری درباره انتخابات گفت: سلامت انتخابات بسیار مهم است و در این زمینه هم مردم باید خودشان ناظر باشند  و هم  دستگاه های نظارتی  از جمله شورای نگهبان؛  نیروهای ناظر باید خیلی دقت کند. دستگاه های اجرایی باید  بدانند که رای مردن حق الناس است.

وی افزود: هیچ ارتباطی به استاندار و فرماندار ندارد که هیئت اجرائی چه کسی را تایید  و چه کسی  را رد صلاحیت می‌کند چون هیئت اجرایی قانون دارند و با استعلام از دستگاه‌های  چهارگانه و براساس تشخیصی  که انجام می‌دهند باید رای بدهند بنابراین هیئت اجرایی،  دستگاه اجرایی و وزارت کشور  جز انجام قانون هیچ وظیفه دیگری ندارد.

آیت‌الله حیدری گفت: محور سوم سخنان رهبری به موضوع امنیت بر می‌گردد که این برقراری امنیت به وسیله دستگاه های مربوط از جمله نیروی انتظامی، بسیج، قوه قضاییه، سربازان گمنام امام زمان (عج) و بقیه کسانی که متصدی  هستند انجام می‌شود و خوشبختانه  در طول این ۳۸ به  استثنا موارد محدود قالبا انتخابات  با امنیب مطلوب  برگزار شده است.

کاندیدای منتخب مردم باید به مطالبات  مردم خوزستان پاسخ گو باشد

وی با بیان اینکه مردم از کاندیدای ریاست جمهوری مطالباتی دارند عنوان کرد: مردم خوزستان  مانند مابقی مردم کشور  مطالباتی دارند که امیدوارم دولت آینده به ریاست هر کسی که می خواهد باشد  رسیدگی شود. نخستین  مطالبه مردم این استان موضوع  سالم‌سازی محیط زیست و مقابله  جدی، درست و منطقی با پدیده شوم ریزگردها است.

امام جمعه موقت اهواز افزود:  این مقابله نباید  در حد نهال کاری و مالچ پاشی باشد . مردم می‌دانند که منشا ریزگردها چیست و منشا آن‌ها کانون‌ها و زمین‌هایی است که در اطراف اهواز  براثر نرسیدن آب خشکیده شدند و این زمین ها، زمین‌های مراتع، هورها، تالاب ها و کشاورزی بوده  که براثر انتقال آب خوزستان  به جاهای دیگر این زمین خشک شدند.

وی گفت: راه حل اساسی این است  آبی را که از استان خوزستان به جای دیگر بردند برگردانند  تا آن زمین‌ها تر و خیس شوند و مراتع خرم و تالاب ها پر آب  شوند. نهال کاری  و پرداختن به امر نهال کاری انحرافی است. کارشناسان می‌دانند که این ۳۰ هزار هکتار  فقط  ۵ درصد منابع ریزگردها است و خوزستان نزدیک ۶۰۰ هزار هکتار منابع ریزگرد دارد.

آیت الله حیدری بیان کرد:  با حل کردن  ۵ درصد،  ۹۵ درصد دیگر چه می شود و مسئولان  می‌گویند همین ۳۰ درصد باید ۵ سال طول بکشد تا نهال کاری شود یعنی اگر بخواهند با نهال کاری جلوی این پدیده را بگیرند یک قرن مردم خوزستان باید منتظر باشند  تا این مشکل  ریزگردها حل شود و آیا این مسخره نیست؟

Share This:

نظر شما!!