صدای خوزستان: استاندار خوزستان ورود فاضلاب و زهاب به رودخانه ها را نتیجه بی توجهی به طرح های جامع شهری دانست و گفت: هم اکنون حجم بالایی از فاضلاب به صورت بهداشتی دفع نمی شود.

به گزارش صدای خوزستان، غلامرضا شریعتی شنبه در نشستی با مهندسان و عوامل اجرایی طرح های عمرانی شرکت آبفا خوزستان در محل این شرکت افزود: به دلیل وجود رودخانه های پر آب در گذشته ما ساده ترین راه دفع فاضلاب یعنی هدایت آن به رودخانه ها را انتخاب کردیم و هم اکنون که به دلیل ساخت سدها و خشکسالی حجم آب رودخانه ها از جمله کارون کاهش یافته شاهد بروز مشکلات بسیاری شده ایم.
وی با بیان اینکه در اجرای پروژه ها به طرح های جامع بی توجهی شده، بیان کرد:به طور نمونه سطح زیر کشت زمین های کشاورزی خوزستان در چهار دهه گذشته از ۲۰۰ هزار هکتار به یک میلیون و ۳۰۰هزار هکتار افزایش یافته اما به مساله مدیریت زهاب آن توجه نشده است.
شریعتی با اشاره به اینکه شرایط آب و فاضلاب خوزستان مناسب نیست گفت: روزانه بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار متر مکعب آب شرب در خوزستان تولید می شود اما تصفیه خانه ها قادر به تصفیه این حجم از آب نیستند.
وی ادامه داد: مشکل آب شرب در بسیاری از استان های کشور ‘کمی’ است اما در خوزستان با مساله کمیت و کیفیت آب شرب روبه رو هستیم.
به گفته استاندار آب شرب خوزستان بهداشتی و سالم است اما در بسیاری از نقاط مانند خرمشهر و آبادان قابل تحمل نیست.
وی با بیان اینکه در ۱۷ شهر مهم خوزستان باید مساله تصفیه خانه ها اجرا شود گفت: تصفیه خانه فاضلاب شرق اهواز آماده بهره برداری است و فاینانسور تصفیه خانه فاضلاب غرب اهواز نیز تعیین شده است.
در خوزستان روزانه یک میلیون و ۲۰۰هزار مترمکعب آب تولید می شود اما ظرفیت تصفیه خانه ها حدود ۱۲۰هزار متر مکعب است از این رو توسعه احداث تصفیه خانه در آبادان، خرمشهر، ماهشهر، بندرامام و شادگان در دستور کار قرار دارد.
به گفته مدیرعامل شرکت آبفا خوزستان بیش از نیمی از شبکه توزیع آب و فاضلاب خوزستان فرسوده است که این امر باعث هدر رفت ۴۰ درصدی آب می شود.
بنابراین گزارش، هیات دولت در فروردین ماه سال ۹۵، پنج مصوبه برای خوزستان داشت که یکی از آنها اصلاح زیرساخت های آب و فاضلاب بود. از سال ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۵ دولت ۹هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال برای پروژه آبرسانی غدیر اختصاص یافت اما تنها در سال ۹۶ حدود هشت هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال برای این پروژه هزینه شده است.
بیش از هشت هزار کیلومتر شبکه توزیع و یکهزار و ۵۰۰ کیلومتر خط انتقال در شرکت آب و فاضلاب خوزستان وجود دارد.
هم اکنون سالیانه حدود ۳۰۰ میلیون متر مکعب فاضلاب خام وارد محیط های آبی خوزستان می شود. از سویی دیگر کل نیاز صنعت خوزستان به آب نیز حدود ۳۰۰ میلیون متر مکعب است.

Share This:

نظر شما!!